Njihuni me pesë simptomat e zakonshme që përfshin fibroza cistike

2021-02-26 në ora 16:52

Fibroza cistike është një çrregullim i trashëguar që dëmton mushkëritë dhe traktin e tretjes.

Në shumë raste, ajo është e shkaktuar nga një gjen i dëmtuar që shkakton prodhimin e mukusit të trashë, i cili pengon rrugët e frymëmarrjes shkruan VeryWellHealth, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Simptomat mund të jenë progresive dhe në shumë raste të rënda që përfshijnë probleme të frymëmarrjes, infeksione të vazhdueshme të mushkërive, inflamacion kronik të pankreasitë, veshkave dhe zemrës.

Fibroza cisitike mund të diagnostifikohet me analiza gjaku dhe ekzaminim gjenetik.

Ndër simptomat e zakonshme përfshijnë:

-Infeksion i mushkërive,

-Rritje e dobët

-Humbje në peshë,

-Hipertension pulmonar./GazetaShneta/