Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, tejkalon numrin e të vdekurve në Kinë

2020-03-19 në ora 20:34

Një pandemi e koronavirusit të ri, e cila filloi në Kinë vetëm tre muaj më parë, ka marr kontrollin e saj rreth Evropës dhe Amerikës së Veriut.

Virusi i ri i frymëmarrjes, i njohur zyrtarisht si COVID-19, është përhapur në çdo kontinent përveç Antarktidës, si dhe në çdo vend të vetëm evropian shkruan Abcnews.go.

Ka më shumë se 235,000 raste të diagnostikuara globalisht dhe mbi 9.700 vdekje, sipas të dhënave të përpiluara nga Qendra për Shkencë dhe Inxhinieri të Sistemeve në “Universitetin Johns Hopkins”.

Ndërsa në anën tjetër kemi mbi 84.900 njerëz me raste të diagnostikuara të cilët janë shëruar përcjell Gazeta Shneta.

Pjesa shqetësuese e ndodhive të fundit është se numri i vdekjeve në Itali tejkalon numrin e vdekjeve të Kinës.

Me 427 vdekje në 24 orët e fundit, numri i vdekjeve me COVID-19 në Itali ka arritur në 3.405, duke tejkaluar numrin e vdekjeve të Kinës. /Gazeta Shneta/