Pak kripë në xhepin tuaj dhe ajo që do të përfitoni do t’iu befasojë

2017-04-23 në ora 16:23

Studime të shumta tregojnë se pak kripë me vete do të mund t’ju shpëtojë jetën kur më shumë të keni nevojë. Ashtu si diabetikët mbajnë karamele, personat që kanë presionin e gjakut të ulët duhet të mbajnë kripë. Simptomat e kësaj sëmundje janë marrje mendsh, dobësi, lodhje, të vjella, gulçim, vizion të paqartë dhe lëkurë të ftohtë.Kur presioni i gjakut është shumë i ulët, kjo gjendje mund të çojë në rrjedhjen e pamjaftueshme të gjakut në organe të tilla si truri, veshkat apo zemrën.

Uji i kripur mund t’ju ndihmojë në trajtimin e presionit të ulët të gjakut, për shkak se natriumi rrit presionin e gjakut. Kështu, për të shpëtuar gjithmonë veten nga presioni i ulët i gjakut, është mirë të mbani pak kripë me vete në xhepin tuaj, shkruan Gazeta Mapo.

 Ajo që duhet të bëni është të shtoni pak kripë (rreth 1 lugë çaji) në një gotë ujë, ose në mungesë të gotës në një shishe të vogël përgjysmë me ujë. Pijeni këtë përzierje sapo të ndjeni simptomat e lartpërmendura.