Pandemi me dy drejtime: OBSH u bën thirrje prodhuesve të ndajnë vaksinat për Covax

2021-06-08 në ora 22:40

Prodhuesit e vaksinave COVID duhet të përfundojnë gjysmën e dozave për këtë vit për qendrën Covax, iniciativën për shpërndarjen e vaksinave në mënyrë të barabartë në të gjithë botën, tha të hënën kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Thirrja nga Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus vjen në mes të një shtytje më të gjerë për të inokuluar 30 përqind të popullsisë globale deri në fund të vitit, shkruan Washington Post përcjell Gazeta Shneta.

Në vërejtjet për gazetarët në selinë e OBSH-së në Gjenevë, Tedros u kërkoi prodhuesve t’i japin Covax “50 përqind të vëllimeve të tyre të vaksinës COVID për këtë vit”.

“Ndarja e vaksinave tani është thelbësore për t’i dhënë fund fazës akute të pandemisë”, tha ai.

“Por është gjithashtu e qartë se në rast urgjence, vendet me të ardhura të ulëta nuk mund të mbështeten vetëm në importet e vaksinave nga kombet më të pasura”.

Më shumë se 2.1 miliardë doza vaksinash koronavirus janë administruar globalisht. Por shumica janë shpërndarë në Amerikën e Veriut dhe Evropë, si dhe në kombet me të ardhura të mesme si Kina, India dhe Brazili, të cilët kanë përshpejtuar programet e tyre të inokulimit në muajt e fundit.

Shkalla e vdekjes gjithashtu ka rënë në vendet më të pasura, por u rrit javën e kaluar në Afrikë, Amerikë dhe rajonin e Paqësorit Perëndimor, tha Tedros.

“Globalisht, ne vazhdojmë të shohim shenja inkurajuese në trajektoren e pandemisë. Sidoqoftë, ne ende shohim një pamje të përzier në të gjithë botën”, tha ai.

“Gjithnjë e më shumë, ne shohim një pandemi me dy drejtime: shumë vende ende përballen me një situatë jashtëzakonisht të rrezikshme, ndërsa disa prej atyre me normat më të larta të vaksinimit kanë filluar të flasin për përfundimin e kufizimeve”. /Gazeta Shneta/