Paralajmërojnë ekspertët, mos e bëni këtë veprim pasi të keni ngrënë ushqimin

2020-09-15 në ora 13:32

Zakonisht, pas një ditë të lodhshme, keni nevojë për një sy-gjumë dhe për të pushuar trupin.Mirëpo, shumë nga ju veproni në kohën jo të duhur.

Sipas ekpsertëve, pasi të keni ngrënë ushqimin nuk duhet të shtriheni pasi acidi në stomak mund të rritet dhe të shkaktoj parahati apo dispepsi shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Arsyjet e shfaqjes së dispepsisë janë të ndërlidhura me ushqimin si: të përziera, dhimbje barku, një ndjenjë e plotësisë menjeherë pasi të filloni ngrënien e një vakti.

Ndryshe nga dispepsia, mund të keni dëgjuar për sëmundjen e rrallë të refluksit gastroesophageal (GERD) e cila, është një çrregullim i tretjes që ndodh kur acidi në stomak shpesh udhëton përsëri në ezofag dhe kjo e fundit mund të irritohet nga kjo zbaticë e acidit.

Për këtë arsyje, pacientët me GERD pasi të kenë ngrënë ushqimin, duke të presin 3h para se të shtrihen për të pushuar./GazetaShneta/