Parandaloni infeksionet duke mbajtur të pastër zonën intime në këtë mënyrë

2018-02-05 në ora 10:13

Infeksionet vaginale janë një nga problemet më të zakonshme që prekin femrat dhe duhet pasur parasysh se nëse nuk trajtohen në kohë, ato mund të përkeqësojnë gjendjen shëndetësore.

Ja disa këshilla të vlefshme se si ta mbani të pastër zonën intime dhe të parandaloni shfaqjen e infeksioneve:

Mbajeni gjithmonë të pastër zonën intime duke u depiluar.

Lahuni çdo ditë me ujë të pastër e të bollshëm.

Kujdes zonën midis hapjes vaginale dhe anusit, sepse mund t’i bashkangjiten infeksionet apo bakteret.

Përdorni të brendshme pambuku.

Mos përdorni sapunë të fortë antibakterialë, sepse mund të shkaktojnë tharjen e zonës përreth dhe heqjen e baktereve të dobishme.

Shpëlahuni me ujë kamomili 2-3 herë në javë.

/ Gazeta Shneta