Përdorimi i vitaminës D siguron një mbrojtje kundër covid-19, gjithashtu dhe kancerit – thotë studimi

2020-11-26 në ora 15:45

Vitamina D është një vitaminë e rëndësishme e cila, sipas studiuesve, duhet konsumuar përgjatë muajve të dimrit.

Në lidhje me benefitet që sjell vitamina D ka folur dhe Dr.Chris, i cili përshkroi se vitamina D siguron një mbrojtje kundër covid-19 shkruan Express.co.uk, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Sipas tij, vitamina D mund të mbroj sistemin tuaj imunitar kështu duke shmangur patogjenët.

 

Përfitimet e vitaminës D janë të shumta, e një nga me të rëndësishmet është zvogëlimi i rrezikut të kancerit.

Dr.Chris tregoi tutje se në studimin e botuar në JAMA Network Open zbuloi se plotësimi i vitaminës D ul rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Studimi i fundit që u realizua në Universitetin e Harvardit zbuloi se njerëzit që merrnin vitaminën D çdo ditë kishin 17% më pak shanse për të zhvilluar simptomat e kancerit./GazetaShneta/