Pesë mitet dhe faktet rreth koronavirusit të ri Covid-19

2020-04-02 në ora 16:29

Kina ka regjistruar më shumë se 80,000 raste të infeksionit të ri koronavirus.

“Komisioni Kombëtar i Shëndetit të Kinës’ tha se më shumë se 3000 njerëz vdiqën nga koronavirus në vend shkruan MeddyBear.

Por lajmi i mirë tashmë është këtu. Kina ka më pak se 100 njerëz të infektuar gjatë javës së fundit, kryesisht për shkak të karantinës efektive të siguruar nga qeveria e Kinës.

Tani, virusi po përhapet në Evropë dhe Italia aktualisht është më e infektuar përcjell Gazeta Shneta.

Në një kohë kur pandemia e virusit është në prag, e tërë kjo pjesë është karakterizuar me statistika dhe frikë.

Kjo është arsyeja pse ne ndajmë me ju këto pesë mitet më të zakonshme në lidhje me virusin e ri  Covid-19 si dhe faktet rreth tyre.

Pesë mitet dhe faktet e zakonshme në lidhje me virusin e ri të koronës:

MIT:  Virusi korona është virusi më i rrezikshëm që ekziston.

FAKT:  Çdo vit, gripi i zakonshëm vret 60 herë më shumë njerëz sesa virusi korona.

MIT:  Nëse unë jam diagnostikuar me koronavirus, unë mund të vdes.

FAKT:  Nga të gjitha rastet e infektuara, vetëm 3,7% vdiqën, dhe këta pacientë më së shpeshti kishin sistem imunitar më të dobët, dhe mund kishin sëmundje të tjera, ose ishin pacientë më të vjetër.

MIT:  Për të mbrojtur veten, më duhet të blej një kostum mbrojtës dhe një maskë N95.

FAKT: Mbrojtja më e mirë është larja e rregullt e duarve. Këshillohet gjithashtu të teshtitni dhe kolliteni “në bërryl” sesa në pëllëmbë.

MIT: Ne fajësojmë Kinën për këtë situatë. Ne gjithashtu duhet të bëjmë “shaka xheloze” për studentët ndërkombëtarë, ose për turistët nga Azia.

FAKT: Racizmi dhe ksenofobia, janë ato që ndezin panikun dhe histerinë që po ndodh.

Nuk ka asnjë justifikim për të qenë i pasjellshëm me dikë. Ky problem është përhapur globalisht, dhe ne duhet ta kuptojmë të gjithë dhe ta përballojmë atë si një komunitet, të gjithë së bashku.

MITI: Unë duhet të besoj gjithçka që lexoj në lidhje me virusin korona në internet, sepse gjithçka kontrollohet nga fakti dhe shkruhet pa asnjë subjektivitet.

FAKT: Keqinformimi dhe racizmi janë më të rrezikshëm se çdo virus. Pra, në vend të ideologjisë, kërkoni tekste të bazuara në prova që nuk janë vetëm një burim informacioni. /Gazeta Shneta/