Pirja e ujit me limon në mëngjes, gabimi që e bëjnë miliona njerëz

2017-05-08 në ora 20:42

Të gjithë e dimë se shumë njerëz në mbarë botën pinë ujë limon. Por, për fat të keq ka edhe shumë njerëz të cilët nuk mund t’i bëjnë ballë shijes së thartë. Por, kjo është një gjë e keqe, sepse limoni është i ngarkuar me ushqyes të shëndetshëm dhe mund të ofrojë shumë përfitime shëndetësore.

Ekspertët gjithashtu thonë se ju duhet të pini ujë limoni çdo ditë, sepse lëngu i limonit është i ngarkuar me antioksidantë, proteina, vitamina B dhe C, flavoide, fosfor, kalium, karbohidrate dhe vajra të paqëndrueshëm. Ky lëng super i shëndetshëm ka shumë prona, të tilla si: veti antibakteriale, antivirale dhe imunitare.

Por, për fat të keq, ekziston një gabim i zakonshëm që shumica e njerëzve bëjnë kur e shijojnë një gotë ujë limoni – hedhin lëvozhgën e limonit, gjë e cila është e dëmshme për shëndetin tonë./Gazeta Shneta/

Mënyra më e mirë për të bërë një lëng limoni anti-oksidues është përmes këtyre udhëzimeve:

  • Së pari, ju duhet të merrni dy limona organik të freskët.
  • Pas kësaj, ju duhet t’i preni ata në feta të holla ose të trasha, sipas preferencës.
  • Shtrydhni disa nga fetat e limonit në ujë.
  • Dhe tani, grini lëvoren e copave të limonit së shtrydhur në ujë.
  • Mbushni gotën me ujë të nxehtë apo me akull të ftohtë.