Pse ankthi shkakton diarre, si të menaxhoni me këtë gjendje shqetësuse në ditët me stres

2021-02-24 në ora 11:48

Ankthi është një gjendje e shëndetit mendor që ka një gamë të gjerë simptomash ku mund të përfshijë modele afatgjata të shqetësimeve të rëndësishme, nervozizëm ose frikë. Për shumë njerëz, gjithashtu mund të shkaktojë simptoma fizike.

Kur jeni të shqetësuar, lajmëtarët kimikë bartin sinjale nga truri juaj ku shpesh ndodh që zorrët t’u përgjigjen këtyre sinjaleve me simptoma fizike, duke përfshirë diarre, vjellje ose kapsllëk shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Dallojmë, sindromin e zorrëve të irrituara që paraqet lidhshmërinë me ankthin dhe stresin.

Shenjat e zakonshme të zorrëve të irrituara përfshijnë:

– dhimbje dhe parehati në barkun tuaj që nuk largohet ose vazhdon të kthehet;

– dhimbje stomaku;

– diarre, kapsllëk, ose e alternuar diarre dhe kapsllëk;

Si ta menaxhoni atë

Marrja e ndihmës për ankth mund të bëjë një ndryshim të madh në simptomat mendore dhe fizike.

Një terapist mund t’ju ndihmojë të gjeni trajtimin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja, nëse është terapia ose një kombinim i terapisë dhe ilaçeve.

Ndryshime të caktuara të jetesës gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni simptomat e ankthit.

Disa këshilla që mund të jenë veçanërisht të dobishme për diarre dhe çështje të tjera të stomakut përfshijnë:

– duke shmangur alkoolin dhe duhanin;

– uljen e marrjes së kafeinës;

– duke qëndruar të hidratuar;

– duke ngrënë një dietë të ekuilibruar që përfshin kokrra të plota, proteina, si dhe fruta e perime;

– duke ushtruar rregullisht /Gazeta Shneta/