Rrepat mund t’ua ngrisin inteligjencën tuaj

2017-04-22 në ora 13:59

Ngrënia e rrepës mund të ngrit inteligjencën tuaj, zbuluan studiuesit në Universitetin Wake Forest.

Në një studim, 26 meshkuj dhe femra me moshë mesatare me tension të lartë pinin ose lëng panxhar ose një placebo para se të ushtroheshin, dhe ata që morën panxhar, kishin nivele shumë më të larta të oksidit nitrik, i cili përveç që rriti inteligjencën, ai përshpejton rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit në trup shkruan NY Daily News, transmeton Gazeta Shneta.

“Oksidi nitrik është një molekulë me të vërtetë e fuqishme”, tha bashkëautori i studimit W. Jack Rejeski. “Shkon në zonat e trupit siç janë hipoksi, dhe dihet se truri është një furnizues i madh i oksigjenit në trupin tuaj”./Gazeta Shneta/