Rreziku vdekjeprurës që vjen nga divanët dhe dyshekët

2017-05-03 në ora 12:34

Kimikatet toksike të përdorur tek divanët dhe dyshekët kundër zjarrit mund të na shkaktojnë kancer tiroidesh.

Nëse ekspozohen ndaj pluhurit këto kimikate sjellin sëmundje në familjet tuaja.

Në artikullin shqetësues të publikuar tek e përditshmja britanike “Daily Mail”, ekspertët deklarojnë se nuk po bëhet asgjë për ta parandaluar këtë.

Kanceri i tiroideve ka shkaktuar 75% të vdekjeve në dekadën e fundit në Britani dhe akuzat vazhdojnë të bien mbi materialet anti-flamante.

Këto kimikate lidhen me kancerin sepse interferojnë me hormonet dhe përdoren gjerësisht në dyshekë, divanë dhe tapetë./tvklan.al