Rrjedhja e gjakut në hundë gjatë shtatzënisë tregon këto shenja të sëmundjes

2018-06-03 në ora 11:58

Shtatzënia mund të zgjasë enët e gjakut në hundë dhe rritja e furnizimit tuaj të gjakut shton më shumë presion mbi ato enë delikate, duke shkaktuar më shumë ndërprerje të tyre.

Kjo është arsyeja përse rrjedhja e hundës është e zakonshme gjatë shtatzënisë, ndërsa 20 për qind e grave shtatzëna e përjetojnë këtë, krahasuar me 6 për qind të grave të cilat nuk i përjetojnë. Për fat të mirë, rrjedhja e zakonshme është e padëmshme.

Disa mjekë thonë se edhe disa rrjedhje të hundës gjatë shtatzanisë nuk janë shkak për alarm. Ju veçanërisht ka gjasa të keni rrjedhje kur keni një infeksion të ftohtë, sinus ose alergji, ose kur membranat brenda hundës tuaj të thahen, siç bëjnë ata në mot të ftohtë, dhoma me ajër të kondicionuar, kabina ajrore dhe ambiente të tjera me ajër të thatë, transmeton Gazeta Shneta.

Një lëndim dhe kushte të caktuara mjekësore, si presioni i lartë i gjakut ose çrregullimi i koagulimit, mund të shkaktojnë edhe probleme tek hunda.

Telefononi mjekun tuaj ose keni dikë t’ju drejtojë në dhomën e urgjencës nëse:

Gjakderdhja nuk ndalet pas 30 minutash të presionit; Fluksi i gjakut është jashtëzakonisht i rëndë; Ju keni probleme të frymëmarrjes për shkak të gjakderdhjes.

Keni gjakderdhje në hundë pas një lëndimi në kokë, edhe nëse keni vetëm gjakderdhje të vogël; Sëmundja shkakton lodhje, kokëfortësi ose çorientim; Ju jeni të zbehtë nga gjakderdhja.

Poashtu nëse të gjitha këto shoqërohen edhe me dhimbje gjoksi, atëherë mos nguroni telefononi apo shkoni në vizitë tek mjeku juaj./Gazeta Shneta/