Sa shpesh duhet ti pastrojmë flokët, një rishikim i përbërsëve të rëndësishëm ditor

2021-02-24 në ora 11:14

Shumica e njerëzve nuk kanë nevojë ti lajnë flokët e tyre çdo ditë.

Sa shpesh ju duhet të lani flokët tuaj varet nga disa faktorë. Përgjigjja themelore, sipas dermatologes, Elizabeth Hughes, është që ju duhet ti lani ato sapo të jenë me yndyrë dhe të vërehen të papastëra shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Ka disa faktorë që mund të rrisin nevojën tuaj për të larë flokët sipas rekomandimeve:

– Yndyrnat

Yndyra është fajtori më i madh prapa asaj që ne e konsiderojmë flokët «e pista». Mund të lërë flokët të shturur dhe të çrregullta. Sa yndyrë prodhohet në flokun tuaj varet nga mosha juaj, gjenetika, gjinia dhe mjedisi.

– Lloji i flokëve

Flokët e drejtë dhe të hollë duhet të lahen më shpesh se flokët e dredhur ose të valëzuar.

Flokët e drejtë mbulohen me lehtësi nga yndyra, që do të thotë se duket floku i palarë shumë më shpejtë.

Flokët e trasha, me onde ose kaçurrele priren të jenë të thata pasi që vaji nuk mbulon me lehtësi fijet.

– Djersitja

Askush nuk është i befasuar që në një stërvitje – djersë mund të shkaktojë rrëmbujë deri në flokun tuaj. Djersa mund të përhap me lehtësi yndyrën në flokun tuaj dhë ti bëj ato më shpejt të palara.

Gjithashtu mund të shkaktojë në flokët tuaja një erë më pak të freskët. Andaj rekomandohet një kapele të vendoset në kokë për personat që stërviten në kohë më të gjatë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

– Pluhuri fizik ose poleni

Pluhuri dhe poleni –  të gjitha këto mund të zihen në flokun tuaj. Jo vetëm që do të bëjnë në flokun tuaj humbjen e shkëlqimit, por gjithashtu mund të acarojnë deri në shfaqjen e alergjitve tuaja.

– Produktet e “stylingut”

Produktet zbukuruese mund të krijojnë në flokët dhe kokën tuaja acarime dhe dëmtime.

Përdorimi i shpeshtë ose i rëndë i produkteve mund të thotë që ju duhet të lani flokët më shpesh në qoftë se përdorni kremrat dhe spërkatësit.

Sa shpesh i lani flokët?

Shamponi është projektuar për të pastruar kokën dhe për të hequr vajin e tepërt se bashku me mbetjet e tjera. Por nëse përdoret shpesh në flokun tuaj atëhere mund të dëmtojë atë.

Dallojmë shamponet alternative si:

– Shamponet kimike

Në të vërtetë nuk bëjnë pastrimin e flokëve – në vend të kësaj, absorbojnë disa pjesë yndyrën dhe parandalojnë grumbullimin e saj në flokun tuaj. Shembulli i tillë janë: shamponat për flokun e thatë që mund ti aplikojnë individët të cilët dëshirojnë të zgjasin kohën midis larjes së flokëve.

– Larja me kondicioner

Larja me kondicioner ose “kondicioner spastrimi” është në rritje.

Kompanitë si L’Oreal dhe Pantene kanë krijuar produkte që kanë për qëllim të lajnë dhe t’i kushtojnë flokët pa detergjentë tradicionalë.

Larja me kondicioner është më e dobishme për flokët kaçurrelë, me onde ose të thatë, sipas dermatologes Hughes. /Gazeta Shneta/