Shenja e hershme COVID-19 që po hetohet në 82% të pacientëve të infektuar në rastet e fundit

2022-07-25 në ora 18:15

Degët e fundit të variantit Omicron mendohet se po nxisin infeksione në të gjithë globin, duke shkaktuar shqetësime midis shkencëtarëve se virusi po funksionon lirshëm pasi kufizimet u relaksuan.

Sipas të dhënave nga 17,500 njerëz që thanë se kishin rezultuar pozitivë për virusin këtë javë, simptoma kryesore e raportuar ishte një dhimbje e fytit, shkruan burimi Express.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Dhimbja e kokës dhe hunda e bllokuar ishin shenja të tjera të zakonshme të sëmundjes.

Sipas studimit të Zoe App, 20 simptomat kryesore të Covid janë:

Dhimbja e fytit – shihet në 58 për qind të pacientëve;

Dhimbje koke – 49 për qind;

Hunda e bllokuar – 40 për qind;

Kollë me gëlbazë – 37 për qind;

Zëri i ngjirur – 35 për qind;

Teshtitja – 32 për qind;

Lodhja – 27 për qind;

Dhimbje muskulore – 25 për qind;

Marramendje  – 18 për qind;

Gjëndra të fryra të qafës – 15 për qind;

Dhimbja e syve – 14 përqind;

Humbje e shijes- 13 përqind;

Shtrëngimi i dhimbjes së gjoksit – 13 për qind;

Temperatura – 13 për qind;

Të dridhura – 12 përqind;

Mungesa e frymëmarrjes – 11 për qind;

Dhimbja e veshit – 11 për qind;

Humbja e nuhatjes – 10 për qind.

Profesor Tim Spector, i cili është përgjegjës për studimin, tha se: “Covid është ende i shfrenuar në popullatë.

“Edhe nëse njerëzit kanë pasur një infeksion të kaluar dhe janë plotësisht të vaksinuar, ata ende po infektohem me koronavirus”. /Gazeta Shneta/