Si të frenoni ankthin tuaj ndaj virusit Covid-19 sipas psikologëve

2020-03-25 në ora 18:03

Ndërsa rritet numri i rasteve të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar dhe kudo në botë, Sophie Gallagher flet me ekspertët se si të shmangni panikun dhe ankthin e panevojshëm.

Ata që kanë kushte themelore shëndetësore, mbi moshën 75 vjeç dhe gratë shtatzëna u është thënë gjithashtu të minimizojnë kontaktin shoqëror për 12 javët e ardhshme shkruan Independent transmeton Gazeta Shneta.

Përkundër seriozitetit të dukshëm të situatës është e rëndësishme që të mbash vëmendjen dhe ndaj rrezikut të mundshëm që mund të sjell virusit Covid-19 (duke ju referuar statistikave).

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Shëndetit Publik Angli gjithashtu kanë paralajmëruar se nuk ka nevojë për të bërë panik duke blerë maska ​​për fytyrën, doreza latex ose mjete të tjera mbrojtëse ekstreme.

Pasi që nëse praktikoni një higjienë të mirë themelore si larja e rregullt e duarve dhe mbulimi i gojës dhe hundës nëse kollitni si rregulla themelore.

Sigurisht që për shumë individ është ende e vështirë të mos shqetësohen për atë që po ndodh dhe çfarë mban e ardhmja.

Andaj, preferohet shmangia e distancës sociale për vetë mbrojtje dhe poashtu një distancë tërthorazi dhe nga lajmet dhe të rejat mbi koronavirusin.

Duke ju referuar dhe një herë deklaratave të OBSH-së për respektimin e masave preventive ndaj Covid-19, nuk duhet bërë panik dhe të shqetësoheni çdo moment se mund të ju ndodh kontraktimi i virusit. /Gazeta Shneta/