Si të humbni peshë gjatë stinës së dimrit pa lëvizur as gishtin më të vogël

2018-10-14 në ora 20:39

Vetëm për shkak se vera ka mbaruar nuk do të thotë se është koha për të mos punuar jashtë shtëpisë.

Ndërsa shumë prej nesh e përdorin motin e ftohtë si një justifikim për tu mbushur me kilogramë për të qenë të  ngrohtë gjatë muajve të dimrit, studime të reja sugjerojnë se temperaturat e nxehta mund t’ju ndihmojnë të largoni disa kalori shtesë.

Një studim i botuar në revistën ‘’Cell Metabolism’’ zbuloi se të gjitha dridhjet që kemi bërë deri tani këtë dimër stimulojnë sekretimin e irisitit, i cili është quajtur “hormon ushtrimor”, transmeton Gazeta Shneta.

Ky hormon prodhon nxehtësi për të ruajtur temperaturën e brendshme të trupit përmes prodhimit të indeve të yndyrës. Në terma të thjeshtë: sa më shumë që një person dridhet, aq më shumë irisini lirohet.

Studimi gjithashtu propozon që tkurrjet e muskujve të lidhura me dridhjet mund të çojnë në sekrecionet e shkaktuara nga ushtrimi i shkaktuar nga stomaku. Ky zbulim sqaron më tej se pse irisin prodhohet gjatë stërvitjes dhe shpjegon pse shpesh ne duket sikur kemi dalë nga një këmishë me sauna, me fytyrë të bardhë./Gazeta Shneta/