Si të keni kujdes ndaj përdorimit të kozmetikës dhe grimit kur jeni shtatzënë 

2020-06-17 në ora 17:28

Rreziqet të cilat mund të sjellin një grup të produkteve kozmetike gjatë kohës së shtatëzanisë, mund të ndikojë dhe në vogëlushin tuaj në bark.

Andaj për të mbrojtur veten dhe bebin tuaj, duhet të keni kujdes nga toksiciteti që mund të vie nga disa produkte shkruan FirstCryParenting përcjell Gazeta Shneta.

Përbërësit toksikë kimikë në kremrat e lëkurës, buzët dhe llacet e thonjve janë shumë të rrezikshme për nënat e ardhshme.

Nënat në pritje duhet të kërkojnë terma si “BPA free”, “Pa aromë”, “Jo DEA”, “Jo paraben” para se të blini ndonjë kozmetikë gjatë shtatëzënësisë.

Buzëkuqët në përgjithësi preferohen nga të gjitha gratë, por nëse hahet gjatë kohës që hani ose pini, mund të jetë e dëmshme për fëmijën tuaj.

Përbërësit që duhet të shmangni:

Duhet të shmangni buzëkuqët me përbërës toksikë. Shmangni përmbajtjen e plumbit që paraqet një rrezik potencial.

Në përgjithësi, ne nuk i kushtojmë shumë vëmendje ndërsa zgjedhim një shampon gjatë shtatëzanisë.

Përbërësit që duhet të shmangni:

Disa shampone përmbajnë klorur natriumi, sulfate dhe silikoni të cilat mund të prishin flokët dhe madje të dëmtojnë fëmijën.

Aknet janë një ankesë e zakonshme tek gratë shtatzëna. Ndryshimet hormonale gjatë shtatëzanisë në përgjithësi çojnë në akne. Prandaj, duhet të përdorni një larje të mirë për të pastruar fytyrën.

Përbërësit që duhet të shmangni:

Pastruesit kundër fytit që përmbajnë benzoil peroksid dhe acidi salicilik nuk rekomandohen nga mjekët gjatë shtatëzënësisë.

Gjatë shtatëzanisë, do t’ju duhet një krem ​​i mirë për fytyrën për të përkëdhelur lëkurën tuaj.

Përbërësit që duhet të shmangni:

Përbërësit e ashpër të produkteve për kujdesin e lëkurës si retinoidet, acidi salicilik mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut pasi të përthithen nga lëkura. Pra, shmangni këto produkte./Gazeta Shneta/