Si të kujdeseni për lëkurën e bebës tuaj gjatë kohë së dimërit

2020-01-16 në ora 11:45

Ajri i ftohtë dhe i thatë i dimrit mund të jetë brutal në lëkurën delikate të bebës tuaj. Me vetëm pak vëmendje shtesë, lëkura e bebës tuaj do të mbetet po aq e butë sa në ditën që lindi.

Këtu janë disa këshilla për t’u kujdesur për lëkurën e bebës tuaj gjatë dimërit shkruan VeryWellFamily transmeton Gazeta Shneta.

Hidratues për bebe

Sigurimi i lëkurës së bebës tuaj se a është e hidratuar siç duhet do të ndihmojë në parandalimin e irritimeve.

Ndërsa është gjithmonë e rëndësishme të aplikoni hidratues para se të dilni në të ftohtë, është edhe më e dobishme të hidratoni lë kurë n menjëherë pas banjës së saj/tij.

Pasi të keni një kohë të lezetshme spërkatje në vaskë, butësisht përkëdhelni lëkurën me një peshqir të pastër.

Kini kujdes që të mos e fërkoni peshqirin mbi lëkurë pasi keni më shumë të ngjarë ta irritoni.

Pastaj masazhoni me locionin e fëmijës tuaj mbi lëkurën pak të lagur për të ndihmuar në mbylljen e lagështirës.

Nëse nuk keni locion për bebe, merrni parasysh që të bëni një locion vet me vaj kokosi – është krejt natyral dhe një hidratues i shkëlqyeshëm për lëkurën delikate të bebës.

Parandalimi i buzëve të qara

Thjesht vishni me një shtresë të hollë vazelinë ose balsam të butë të buzëve.

Kjo do të krijojë një pengesë të mbrojtjes nga të ftohtit dhe do të ndihmojë në uljen e shanseve të buzëve të plasaritura.

Menaxhimi i pelenave të lagura

Megjithëse ka shumë shkaqe të skuqjes që vie nga pelenat, për fat të mirë ekzistojnë disa lloje të kremrave për të ndihmuar kontrollin e skuqjeve të pelenave.

Ndryshoni shpesh pelenë e bebës tuaj dhe pastroni plotësisht zonën e pelenës.

Aplikoni një shtresë kremi për të lehtësuar skuqjen. Për skuqjet veçanërisht problematike, merrni parasysh pak kohë pa pelena për të lejuar që lëkura të marr ajër./Gazeta Shneta/