Si të kujdeseni për vetën tuaj në stinën e verës, gjatë shtatzënisë

2017-04-30 në ora 13:37

Të qenit shtatzënë gjatë verës ka sfidat e veta. Nga nxehtësia e padurueshme në këmbët e ënjtjes, shtatzënitë e verës bëjnë një vajzë të pyes veten nëse do të jetë në gjendje ta bëj atë gjatë këtij sezoni. Por, nga ana tjetër, ju duhet të vishni veshje me maternitet elegant dhe të lehtë, dhe ka mundësi të shumta për ju që të shpenzoni më shumë kohë jashtë. Për ta bërë këtë sezon të verës më të lehtë, provoni këto këshilla të thjeshta për një shtatzëni të shëndetshme dhe pa stres.

1. Qëndroni në ambiente të mbyllura kur është e nevojshme

Kur është nxehtë jashtë, është mirë të qëndrosh në ambiente të mbyllura. Por nëse keni një detyrë në natyrë që duhet të përfundoni, provoni të planifikoni këto aktivitete në orët e hershme të mëngjesit ose më vonë në pasdite kur temperaturat janë më të ulëta. Moti i nxehtë mund të jetë veçanërisht i ashpër në një grua shtatzënë, sepse ndryshimet e volumit të hormoneve dhe të gjakut e bëjnë më të vështirë për një nënë. Studimet tregojnë se ekspozimi ndaj valëve të nxehtësisë ishte i lidhur fort me lindjen e parakohshme.

2. Vendosni krem mbrojtës ndaj diellit

Hormonet e shumta e bëjnë lëkurën tuaj të ndjeshme ndaj dritës së diellit, dhe ju do të vini re se lëkura juaj është e prirur ndaj hiperpigment gjatë shtatzënisë. Ne preferojmë që domosdosmërisht të vendoset kremi mbrojtës ndaj diellit, apo i njohur ndryshe edhe si ‘sunscreen’.

3. Mbani një shishe të ujit afër

Sipas udhëzimeve aktuale, të rriturit duhet të pijnë nga 8 deri në 12 gota ujë çdo ditë, veçanërisht gjatë verës, kur ne tentojmë të humbasim më shumë ujë përmes djersës. Gratë shtatzëna këshillohen që të pijnë vetëm një filxhan tjetër më shumë se ata para shtatzënisë së tyre. Por ne sugjerojmë që mos të shkoni jashtë bordit me marrjen e ujit. Shumë ujë mund të prish balancën tuaj elektrolit duke ju dhe fëmijën tuaj në rrezik. Për ta bërë më të thjeshtë, mbani me vete një shishe me ujë kur jeni jashtë.

Përfundim

Të mbetesh shtatzënë gjatë sezonit të verës me diell është e mrekullueshme. Por vera gjithashtu i bën gjërat paksa të vështira për një nënë. Për një shtatzëni të sigurt dhe pa stres dhe të shëndetshëm këtë verë, ndiqni këto këshilla të shëndetshme të shtatzënisë. Kush thotë që është vështirë të jesh shtatzënë në verë  me të gjitha opsionet që keni në dispozicion?/Gazeta Shneta/