Si të qëndroni shëndetshëm përgjatë ditëve të rënda me raste në rritje të Sars-Cov-2

2020-11-07 në ora 21:43

Qëndrimi në shtëpi gjatë pandemisë me Covid, mund ta bëjë të vështirë të mbash një mënyrë jetese të shëndetshme.

Mirëpo, ndiqni këto këshilla për të mbajtur zakonet tuaja në nivel shkruan MayoClinic, përcjell Gazeta Shneta.

Lëviz

Dilni të paktën për një shëtitje të shpejtë për 30 minuta çdo ditë të javës.

Përveç që është e mirë për trupin tuaj, një shëtitje jashtë mund t’ju ekspozojë ndaj natyrës, e cila mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të lumtur dhe të zvogëloni ankthin dhe depresionin.

Vetëm sigurohuni që të ruani distancën shoqërore dhe të qëndroni rreth 6 metra larg nga të gjithë tjerët.

Nëse është e vështirë për ju të dilni jashtë, merrni parasysh klasat virtuale.

Kontrolloni aplikacionet e fitnesit, faqet e internetit dhe palestrat lokale për oferta virtuale. Ky mund të jetë shansi juaj të provoni yoga në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Aktivitetet e përditshme, të tilla si kopshtaria, pastrimi i shtëpisë tuaj dhe loja me fëmijët tuaj, gjithashtu mund të llogariten si aktivitet fizik.

Të qenit aktiv për periudha të shkurtra kohore gjatë gjithë ditës mund të sjellë përfitime shëndetësore. Në shtëpi, ju mund të bëni gjimnastikë, të ngjitni shkallët, të kërceni ose të hidhni litar.

Poashtu, lëvizja mund të ju ndihmojë të humbni peshë ose të mbani një peshë të shëndetshme, të zvogëloni stresin, ankthin dhe depresionin dhe t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Pushimi i tepërt në shtrat

Të qenit në shtëpi më shpesh për shkak të pandemisë mund të bëjë që të kaloni më shumë kohë në shtratin tuaj. Por qëndrimi i tepërt mbart rreziqe shëndetësore.

Shmangni kalimin e një kohe shumë të gjatë ulur rreth shikimit të televizionit ose shikimit të smartphone tuaj në mbrëmje.

Nëse jeni duke punuar në shtëpi, bëni pushime të rregullta gjatë ditës. Synoni të ngriheni dhe të lëvizni çdo orë.

Shmangia e uljes së tepërt mund të zvogëlojë rrezikun e dhimbjes së shpinës, presionit të lartë të gjakut, diabetit të tipit 2, mbipeshes, sëmundjeve të zemrës dhe kolesterolit të lartë.

Ushqehuni mirë

Të kalosh më shumë kohë në shtëpi do të thotë qasje e vazhdueshme në një kuzhinë të mbushur me ushqime.

Thjesht përpiquni të mos bëni zakon të hani shumë ushqime me sheqerna të shtuara.

Kur zgjidhni se si të ushqeheni mirë, synoni të merrni parasysh ushqime të shëndetshme, të tilla si një mollë, disa karota ose kos.

Ulni stresin

Shumë njerëz po ndiejnë stres dhe ankth shtesë gjatë pandemisë Covid-19.

Disa mënyra për të zvogëluar stresin përfshijnë ushtrime të frymëmarrjes së thellë, ushtrime relaksuese, ose meditim.

Stresi afatgjatë mund të ndikojë në shëndetin tuaj, duke shkaktuar dhimbje koke, probleme me gjumin, probleme me tretjen, depresion dhe ankth.

Pandemia Covid-19 ka prekur rutinat e shumë njerëzve. Por me disa strategji dhe krijimtari të reja, ju përsëri mund të drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme. /Gazeta Shneta/