Si t’i largoni shenjat pas shtatzënisë

2017-04-23 në ora 16:07

Shenjat e shtrirjes janë të padëmshme, por ato janë të shëmtuara. Nëse keni shenja të vjetra pas shtatzënisë, kjo nuk do të thotë që kurrë nuk do të shpëtoni prej tyre. Atao vetëm kërkojnë më shumë kohë për t’u zhdukur.

Edhe trajtimet e shtrenjta me lazer nuk mund të garantojnë zhdukjen e plotë të shenjave të shtrirjes shkruan Pregnancy Video, transmeton Gazeta Shneta.

Provoni këto mënyra se si të hiqni shiritat e vjetër të shtrirjes:

1. Aloe Vera


Aloe vera është provuar të jetë shumë e dobishme për lëkurën. merrni një fletë aloe vera ose xhel me aloe vera nga farmacia. Fërkoni trupin tuaj me xhel aloe vera në lëvizje rrethore dhe lini atë për 10 minuta ose më shumë. Pastrojeni më pas.

2. Shafrani i Indisë


Shafran i Indisë është një erëz aziatike që ofron shumë përfitime shëndetësore. Njëri prej tyre është rrufeja e brishtë dhe venitje e shenjave të shtrirjes. Përzieni së bashku një gjysmë lugë çaji pluhur shafran i Indisë, një lugë çaji kos me 10 për qind yndyrë ose më të lartë, dhe një lugë çaji lëng limoni.

Fërkoni përzierjen në shenja të shtresave dhe lejeni atë për një minimum prej 10 minutash para se ta lani. Përsëriteni këtë çdo ditë, dhe do të vini re se shenjat do të fillojnë të zbehen pas dy javësh. Ju gjithashtu mund të përzieni gjysmë lugë çaji shafran Indie me një lugë gjelle vaj ulliri.

3.Gjalpi i kakaos

Gjalpi i kakaos është popullor për gratë shtatzëna në kërkimin e tyre që të mos kenë shenja pas lindjes. Ju ende mund ta provoni në lëkurën tuaj edhe nëse nuk jeni shtatzënë. Nëse ju nuk keni gjalpë kakao, çfarëdo moisturizer ose locioni do të kryej punë./Gazeta Shneta/