Si t’i minimizoni strijat pas shtatzënisë: Gjithçka që duhet të dini

2018-07-21 në ora 16:39

Nëse është ndonjë ngushëllim, 90% e grave marrin shenjat e strijave. Ndërsa ju nuk mund të shpëtoni prej tyre tërësisht, ju mund t’i bëni ato më pak të dukshme.

Hidratimi: Minimizoni shenjat e shtrirjes para se të filloni duke krijuar një krem ​​të pasur hidratues mbi gjinjtë dhe barkun e përditshëm gjatë shtatzënisë. Provoni një me gjalpë kakao.

Zmadho peshën gradualisht: Bëni çmos për të fituar peshën e fëmijës tuaj ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme për të parandaluar shtrirjen e papritur që shkakton më shumë dëme.

Pini shumë ujë: Pini shumë ujë gjatë shtatzënisë për të mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar, transmeton Gazeta Shneta.

Përdorni vitaminën E: Pasi fëmija juaj të mbërrijë dhe ju keni ndaluar gjidhënien, bisedoni me mjekun tuaj për aplikimin e vitaminës E. Kjo mund të ndihmojë në zbardhjen e shenjave të shtrirjes.

Por kujdes, kjo mund të jetë edhe një gjë gjenetike, nëse i ka pasur motra apo nëna juaj në të kaluarën./Gazeta Shneta/