Si t’i trajtoni thembrat e çara

2017-10-20 në ora 13:22

Thembrat e çara janë të zakonshme te dy gjinitë, meshkujt dhe femrat, dhe përveç problemeve kozmetike, ato mund të shkaktojnë edhe dhimbje

Përveç se ato shkaktojnë lëkurë të trashë e të tharë, simptomat tjera përfshijnë skuqje, ënjtje dhe kruarje, transmeton Telegrafi.

Prandaj është e rëndësishme të merrni masa preventive kur shihni se kanë filluar të formohen të çarat në thembrat tuaja

Shkaktarë i këtij fenomeni mund të jenë shumë faktorë, duke filluar nga mungesa e lagështisë, ushqimi i dobët apo mungesa e higjienës.

Por, fatmirësisht ekziston një tretman natyral me të cilin mund t’i shëroni thembrat shpejt dhe sigurt

SHËRIMI I THEMBRAVE TË ÇARA ME LIMON

Limonët janë acidik për nga natyra, dhe ata ndihmojnë në zbutjen e lëkurës te thembrat.

Ju duhet t’i zhytni këmbët në ujë të ngrohët e të kombinuar me lëng limoni për 10 deri në 15 minuta.

Pastaj, me gur shtufi pastroni thembrat, për t’i pastruar prapë me ujë dhe peshqir! /Telegrafi/