Simptomat dhe shenjat që mund të prisni në tremujorin e dytë të shtatëzanisë suaj

2020-06-21 në ora 20:05

Shumica e grave e gjejnë më të lehtë tremujorin e dytë pasi trupi i tyre përshtatet me ndryshimet e hormoneve.

Në këtë pikë të shtatzënisë, me siguri do të filloni të vini re simptoma të tjera që lidhen me ndryshimet hormonale dhe fëmijën në rritje shkruan Insider përcjell Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë rreth simptomave të tremujorit të parë të shtatëzanisë KLIKO KËTU

Ja simptomat e tremujorit të dytë (13-28 javë)

Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës:

Deri në fund të tremujorit të dytë, fëmija do të peshojë 0.90 deri në 1.360 kg dhe do të jenë 13 – 16 inç të gjatë.

Për të kompensuar këtë rritje, gratë shpesh mund të ndjejnë ligështim prapa – shpinës, gjë që tendos pjesën e poshtme të saj.

Ënjtje:

Trupi juaj ruan ndjeshëm më shumë lëngje gjatë shtatzënisë, kështu që është normale të përjetoni disa ënjtje në kyçin e këmbës dhe gishtrinjëve tuaj.

Lëkurë më të errët në fytyrë dhe rreth thithkave:

Trupi juaj fillon të prodhojë më shumë pigmente melanine që shkaktojnë errësim të disa pjesëve të trupit tuaj, përfshirë lëkurën përreth syve dhe hundës. /Gazeta Shneta/