Simptomat emergjente që marrin kahje drejt gjendjes ‘Covid të rënduar’ për hospitalizim

2021-01-22 në ora 22:54

Pasi kemi jetuar me Covid-19 për gati një vit tani të gjithë e dimë se cilat janë shumë nga simptomat e zakonshme – si ethe, kollë i thatë dhe lodhje.

Sidoqoftë, mund të jetë një vijë të hollë midis një rasti të lehtë të Covidit dhe një rasti të rëndë që kërkon shtrimin në spital si dhe simptoma të caktuara që mund të tregojnë për këtë gjendje të fundit shkruan Best Life përcjell Gazeta Shneta.

Një grua irlandeze 28-vjeçare me emrin Rachel Gunn është bërë virale pasi postoi në lidhje me përvojën e saj me Covid të rëndë në Instagram në fillim të këtij muaji, duke u bërë thirrje njerëzve që të vinin re paralajmërimin e saj.

Pas testimit pozitiv për Covid në tetor, 28 -vjecarja Gunn tha se ishte “mjaft e sëmurë” dhe “në shtrat për dy javë”.

Ajo përjetoi shumë nga simptomat e zakonshme të Covid, duke përfshirë frymëzënie, lodhje, dhimbje trupi dhe dhimbje koke.

Edhe pse ajo filloi të ndjehej “pak më mirë”, ajo kurrë nuk u ndie 100 përqind në gjendje të shëruar.

Dhe pas tre muajve, gjendja e Gunn-it vazhdoi të përkeqësohej dhe filloi të përjetonte më shumë simptoma.

Në fund të dhjetorit, gjendja e saj bëri një zhytje serioze dhe ajo përjetoi një grup tjetër simptomash të frikshme.

Për një kohë, ajo refuzoi kërkesat e nënës së saj për të shkuar në spital sepse ndjeu se po bënte “shumë bujë”.

Sapo ajo më në fund kërkoi kujdes në emergjencë, një skanim CT zbuloi se mushkëritë e saj ishin “të mbuluara me emboli pulmonare (mpiksje gjaku)” dhe “zemra e saj ishte lodhur”.

Embolia pulmonare shfaqen në simptoma që janë shumë të ngjashme me Covidit, duke përfshirë gulçim, kollë dhe dhimbje gjoksi, sipas Klinikës Mayo, e cila ua bën më të lehtë të mos zbulohen nëse keni Covid.

Por gjendja mund të jetë kërcënuese për jetën ose të rrezikojë përgjithmonë funksionin tuaj të mushkërive.

“Unë u pranova për tre ditë dhe fillova me terapinë e holluesive të gjakut (antikoagulantët).

Tani duhet të qëndroj në hollues të gjakut për të paktën një vit, mbase më shumë,” shkroi Gunn.

Poashtu ajo theksoi se: “Unë jam 28 vjeçe, aktive, jo duhanpirëse, ​​përndryshe e shëndetshme”.

Ajo shtoi se ndihet “jashtëzakonisht me fat që mësoi për mpiksjet e gjakut me kohë. Andaj, Gunn dëshiron të tregojë përvojën e saj në mënyrë që njerëzit e tjerë të kuptojnë rreth përkeqësimit të simptomave të Covdit që nuk duhet ti injorojnë ato. /Gazeta Shneta/