Simptomat tuaja të shtatëzanisë prej javës së parë deri në shtatë

2020-06-12 në ora 16:37

Kontrolloni kohëzgjatjen e simptomave të shtatëzanisë për javë, në mënyrë që të dini se çfarë të prisni gjatë lindjes së një fëmije.

Trupi juaj përjeton një gamë të gjerë ndryshimesh gjatë gjithë shtatëzanisë, duke filluar nga butësia e gjirit në tremujorin e parë deri tek dhimbjet e shpinës në të tremujorin e tretë shkruan Parents.

Përgatituni për ato që vijnë me listën tonë të simptomave të shtatëzanisë prej javës së parë deri në të shtatën përcjell Gazeta Shneta.

Java 1

Ju nuk jeni shtatzënë teknikisht ende, pasi mjekët llogaritin datën e duhur nga dita e parë e periudhës tuaj të fundit.

Do të përjetoni simptomat tuaja tipike të menstruacioneve: gjakderdhje, ngërçe, gjoks të lënduar, lëkundje humori, etj.

Java 2

Ovulacioni ndodh gjatë javës së dytë. Ovarianet e juaja do të lëshojë një vezë të pjekur që udhëton në tubin fallopian, ku pret fekondimin me spermën.

Simptomat e ovulacionit përfshijnë dhimbje barku në pjesën e poshtme, butësi të gjirit, rrjedhje vaginale që ngjason me të bardhat e vezëve, dhe rritjen e temperaturës bazale të trupit.

Java 3

Gjatë javës së tretë, veza e fekonduar futet në rreshtimin e mitrës.

Disa gra përjetojnë ngërçe të buta të barkut ose njollë të lehtë të njohur si “gjakderdhje nga implantimi”.

Thirrni mjekun tuaj nëse po gjakderdhni më shumë ose keni dhimbje të forta; kjo mund të tregojë një shtatzëni ektopike ku embrioni është implantuar jashtë mitrës (zakonisht në tubin fallopian).

Java 4

Testi juaj i shtatzënisë kthehet pozitivisht — urime!

Butësia e gjirit, një nga shenjat më të hershme të shtatëzanisë, mund të bëjë që me sytjena e juaja të ndiheni shumë të pakëndshme në këtë kohë.

Disa gra gjithashtu kanë një ndjenjë të ngritur të erës ose shijes, lodhjes, kapsllëk, dhe ndryshime të humorit.

Java 5

Lëkundjet e humorit të shkaktuara nga hormonet sjellin një sulm të ndjenjave gjatë javës së pestë.

Emocionet tuaja do të ndryshojnë nga e lumtur në depresion ose në zemërim pa ndonjë arsye të imagjinueshme.

Java 6

Për disa gra, java e gjashtë sjell një nga simptomat më të frikshme: sëmundja e mëngjesit (megjithëse mund të fillojë më tej gjatë shtatëzanisë).

Ndjenja juaj e ngritur e nuhatjes mund të përkeqësojë më tej këtë kureshtje, e cila vendos fazën e dëshirave dhe prishjeve të ushqimit.

Sëmundja e mëngjesit mund të vazhdojë deri në tremujorin e dytë, kështu që është më mirë të gjesh mënyra për të përballuar.

Java 7

Urinimi i shpeshtë është një tjetër simptomë e hershme e shtatzënisë.

Është shkaktuar nga disa faktorë: hormoni i shtatzënisë hCG, mitra juaj në rritje që kompreson fshikëzën dhe veshkat që punojnë jashtëzakonisht shumë për të eleminuar mbeturinat./Gazeta Shneta/