Simptomat tuaja të shtatëzanisë prej javës së tetë deri shtatëmbëdhjetë

2020-06-14 në ora 22:46

Kontrolloni kohëzgjatjen e simptomave të shtatëzanisë për javë, në mënyrë që të dini se çfarë të prisni gjatë lindjes së një fëmije.

Trupi juaj përjeton një gamë të gjerë ndryshimesh gjatë gjithë shtatëzanisë, duke filluar nga butësia e gjirit në tremujorin e parë deri tek dhimbjet e shpinës në të tremujorin e tretë shkruan Parents.

Përgatituni për ato që vijnë me listën tonë të simptomave të shtatëzanisë prej javës së tetë deri në shtatëmbëdhjetë përcjell Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë për simptomat e shtatëzanisë prej javës së parë deri në shtatë KLIKO KËTU

Java 8

Simptomat tuaja të shtatzënisë ndoshta janë shfaqur në fuqi të plotë tani: nauze, butësi në gji, lodhje, urinim të shpeshtë, lëkundje humori etj.

Një tjetër simptomë e pazakontë është pështyma shtesë në gojën tuaj, e cila ndonjëherë zgjat deri në fund të tremujorit të parë.

Java 9

A e dini se shtatzënia bën një numër në sistemin tuaj të tretjes? Shumë gra vuajnë nga kapsllëku dhe gazi i tepërt, përveç vjelljes që shoqëron sëmundjen e mëngjesit.

Mos u shqetëso – shumë nga këto simptoma gastrointestinale kalojnë pas tremujorit të parë.

Java 10

Disa gra kanë “shkëlqimin e shtatëzanisë” rrezatuese në tremujorin e parë, ndërsa të tjera vuajnë nga aknet e shkaktuara nga hormoni.

Do të vini re gjithashtu gjinjtë tuaj dhe barkun tuaj duke u rritur më shumë çdo javë.

Java 11

Përplasja juaj në rritje e bebes mund të shkaktojë dhembje dhe ngërçe rreth barkut tuaj.

Kjo dhimbje e ligamentit të rrumbullakët mund të jetë butësisht e pakëndshme ose e dhimbshme.

Java 12

A e dini se vëllimi i gjakut rritet me rreth 50 përqind gjatë shtatëzanisë? Një efekt anësor janë venat e dukshme në lëkurë, të cilat janë veçanërisht të dukshme në gratë me lëkurë të hollë.

Java 13

Ndërsa afër është fundi i tremujorit të parë, shumë simptoma të shtatzënisë së hershme do të zvogëlohen.

Sidoqoftë, mund të vini re që ndjeheni të marramendura gjatë gjithë ditës.

Java 14

Ju jeni zyrtarisht në tremujorin e dytë të shtatzënisë! Shumë gra raportojnë rritje të oreksit, energji të ripërtërirë dhe rritje të nevojës intime gjatë javëve të ardhshme.

Java 15

Tremujori i dytë vjen me disa simptoma të çuditshme. Ju mund të përjetoni hundë të mbushur (falë një rritje të gjakut në mukozën), ngërçe të këmbëve dhe mishrat e ndjeshëm të dhëmbëve.

Java 16

Rreth 90 përqind e grave shtatzëna përjetojnë errësim të lëkurës rreth thithkave, kofshëve të brendshme, sqetullave dhe kërthizës.

Ndonjëherë errësimi shtrihet në faqe dhe hundë (“maskë e shtatzënisë”) – veçanërisht nëse keni një lëkurë më të errët.

Java 17

Dhimbjet e shpinës janë të pashmangshme ndërsa prisni bebin tuaj (përsëri mund të falënderoni hormonet e shtatëzënësisë!). Në anën tjetër shumë nëna fillojnë të ndjejnë beben e tyre duke goditur midis javëve 16-25 kështu që të jeni në kërkim të kësaj ndjenje. /Gazeta Shneta/