Do të keni bebe? Ja përse nuk duhet të lindni në ditët e fundjavës

2018-08-05 në ora 10:40

Fundi i javës mund të jetë koha më e sigurt për të lindur një fëmijë, të paktën në spitalet britanike, zbulon një studim i ri.

Në krahasim me foshnjat e lindura gjatë javës, foshnjat e lindura gjatë fundjavës kanë më shumë gjasa të vdesin në javën e parë dhe nënat e tyre kanë më shumë gjasa të zhvillojnë infeksione, zbuluan studiuesit.

“Duhet bërë më shumë punë për të kuptuar më mirë shkaqet e këtyre dallimeve, në mënyrë që të ndërmerren hapa për të përmirësuar rezultatet për nënat dhe foshnjat”, tha Dr. Paul Aylin, i Kolegjit Imperial të Londrës në Shkollën e Shëndetit Publik.

Shkalla e vdekshmërisë në mesin e foshnjave të lindura gjatë fundjavave ishte 7.1 për 1,000, krahasuar me 6.5 për 1,000 për ata që lindën në një ditë të javës, raportuan studiuesit e Imperial College në Londër, transmeton Gazeta Shneta.

Nëse rreziku i vdekjes në lidhje me lindjet e fundjavës ishte i njëjtë me atë të foshnjave të lindura gjatë ditëve të javës, çdo vit në Angli do të kishte 770 më pak vdekje të sapolindur, vlerësojnë autorët e studimit.

Dhe nëse rreziku i infektimit ishte i njëjtë për nënat që dorëzuan gjatë fundjavave sesa gjatë ditëve të javës, do të kishte 470 infeksione më pak në vit, shtuan ata.

Hetuesit gjithashtu zbuluan se katër nga shtatë masat – siç janë infeksionet dhe ripranimet emergjente – ishin më keq për gratë e pranuara dhe për foshnjat e lindura gjatë fundjavave./Gazeta Shneta/