Trajtimi i kollit në pranverë

2017-05-07 në ora 11:17

Me anë të një përzierjeje ju mund ta largoni më lehtë kollin, sidomos në stinën e pranverës

Kollitja jo vetëm që ju pengon por edhe ju bënë të ndiheni keq kur jeni të rrethuar nga njerëzit. Por, ekzistojnë metoda të ndryshme për ta trajtuar këtë problem varësisht nga lloji i kollës që e keni.

Nëse keni problem me kollë të lëngët, përdorni xhenxhefil. Receta e vjetër me xhenxhefil dhe mjaltë është e rekomanduar edhe sot për shkak të efikasistetit të shërimit të kollës së lëngët.

Në një enë vendosni 12 copë nga xhenxhefili dhe lërini të zihen për 20 minuta, pasi t’i keni hequr  nga zjarri, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe një pjesë të limonit.