Transplantimi historik i fytyrës i jep mbijetuesës vetëvrasëse një shans të dytë

2019-06-21 në ora 17:19

Kur u zgjua nga një rënie e thellë  Katie Stubblefield preku me gishtat e saj fytyrën, ku ajo mund të ndjente plagët e marra.

Vizioni i saj ishte shumë i dëmtuar por prekja e fytyrës së saj lejoi që ajo të ndjejë atë që mjekët e saj po punonin gjatë gjithë kohës për të trajtuar. Ajo mund të ndiejë se ku fytyra e saj ishte e fryrë. Ajo mund ti ndiejë pjesët që mungonin shkruan CNN, transmeton Gazeta Shneta.

Kjo ishte para se Katie, në moshën 21 vjeçe, të bëhej personi më i ri në Shtetet e Bashkuara për të marrë një transplant fytyre.

Transplantimi, i kryer vitin e kaluar, synon të rivendosë strukturën dhe funksionet e fytyrës së Katie-së, të tilla si përtypjet, frymëmarrja dhe gëlltitja, të cilat u humbën në një lëndim të rëndë me armë zjarri, si rezultat i një tentative vetëvrasëse si adoleshente.

Ajo është paraqitur në kopertinën e revistës “Gjeografia Nacionale” në shtatorin e kaluar, e cila tregoj më shumë rreth stories së saj:

“Nuk kisha asnjë njohuri se çfarë ishte transplantimi i fytyrës”

Në ditët përpara përpjekjes për vetëvrasje ajo u përball me një numër pengesash emocionale.

Ajo iu nënshtrua një operacioni për probleme kronike gastrointestinale dhe  u përball poashtu me tradhëti në një marrëdhënie personale.

Rreth kësaj kohe, nëna e Katie, Alesia, u nxorrë papritmas nga  puna mësimore në shkollën e Katie sepse Alesia “ishte marr në pyetje për disa vendime që u bënë pa integritet”, tha babai i Katie Robb për CNN.

Katie nuk e mban mend atë ditë tragjike kur ajo humbi fytyrën.

Ishte në Memphis ku prindërit e Katie, Robb dhe Alesia, dëgjuan për herë të parë termin “transplantim fytyre”.

Një kirurg ju tha :  “është plaga më e keqe që kam parë ndonjëherë të këtij lloji” dhe e vetmja gjë që unë mund të mendoj se do të jepte vërtet jetën e saj funksionale është një transplant i fytyrës , tha Robb.

Transplantimi i plotë dhe i pjesshëm i fytyrës janë procedurat mjekësore që përfshijnë zëvendësimin e të gjitha pjesëve të fytyrës së një personi me inde të dhuruara, duke përfshirë lëkurën, kockat, nervat dhe enët e gjakut nga një donator i vdekur.

Procedura e Katie përfshinte transplantimin e kokës, ballit, qepallat e sipërme dhe të poshtme, bazat e syve, hundën, faqet e sipërme, nofullën e sipërme dhe gjysmën e nofullës së poshtme, dhëmbët e sipërm, dhëmbët e poshtëm, nervat e pjesshme të fytyrës, muskujt dhe lëkurën indeve, sipas Cleveland Clinic.

“Ne menduam se ishte vetëm një histori e tillë lëvizëse dhe frymëzuese që ka të bëjë me gjithçka (shkencën dhe mjekësi)  – tha klinika kur është realizuar operacioni.

“Unë jam në gjendje të prek fytyrën time tani, dhe kjo ndjenjë e mahnitshme,” tha Katie, e cila ende ka disa vështirësi duke folur qartë.

Katie gjithashtu vazhdon terapi fizike dhe profesionale, punon me një terapist të të folurit – duke shtuar poashtu se familja e saj ka qenë një ndihmë e madhe në shërimin e saj dhe se besimi i tyre e ka mbajtur të fortë./Gazeta Shneta/