U kafshua nga merimanga, humbi këmbë e duar!

2017-04-21 në ora 18:04

Terry Pareja, një 65-vjeçar, babai i dy fëmijëve nga Filipinet, ishte duke vizituar familjen e tij në Victoria, Australi, në shkurt 2017, kur zbriti me ethe dhe vuri re se këmbët e tij ishin enjtur.

Një ditë më vonë, z. Pareja filloi të përjetonte dhimbje të pabesueshme në këmbën e tij të djathtë dhe ai mezi mund të ecë. Kur këmbët e tij filluan të zien, ai e dinte se diçka ishte e tmerrshme shkruan News Target, transmeton Gazeta Shneta.

Me të arritur në spital, atij duhej t’iu amputonin të dyja këmbët dhe tani ai mund të humbiste duart nëse mjekët nuk do të arrinin ta ndalonin infeksionin që hante mishin , që kishte prekur trupin e tij.

Ndërsa Z. Pareja nuk mban mend që të kafshohet, besohet se një merimangë e bardhë e kafshoi atë në këmbën e djathtë. Sipas pronarit të Kontrollit Bryan Chapple, merimangat e bardha janë të shumta në këtë kohë të vitit. Vendet e errëta, të lagështa mund të jenë strofkulla e tyre, sipas tij.

Megjithëse pickimi i një merimange të bardhë mund të shkaktojë dëmtim të rëndë të lëkurës, ekspertët thonë se nuk ka gjasa që helmi i merimangës të shkaktojë nekrozë, pasi helmi i merimangës nuk është helmues, por sipas parashikimit të tyre, thumbi i merimanges mund të ishte i helmuar./Gazeta Shneta/