Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës kërkojnë vigjilencë mbi variantin e ri të virusit

2021-06-19 në ora 18:38

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës bënë thirrje për vigjilencë të premten, për të parandaluar përhapjen e një varianti të koronavirusit që këtë javë bëri që Britania të vonojë – relaksimin e masave të planifikuara.

Kancelarja Angela Merkel tha se ndërsa Gjermania ka një numër shumë të ulët të infeksioneve të reja COVID-19 aktualisht, varianti “agresiv” delta mund të çojë në një rritje të rasteve të reja, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

“Ne nuk mund të pretendojmë se korona ka mbaruar,” u tha Merkel gazetarëve në Berlin.

“Edhe pse ka një ndjenjë të një mbrëmje kaq të ngrohtë vere që ka mbaruar gjithçka, mund të shihet nga shembulli i Lisbonës që gjërat mund të ndryshojnë shpejt,” tha ajo.

“Kjo është arsyeja pse unë mendoj se është e nevojshme të jemi të kujdesshëm, në mënyrë që të kemi një verë me më shumë liri, por jo ende të gjitha liritë”.

Autoritetet portugeze të enjten ndaluan udhëtimet brenda ose jashtë rajonit të kryeqytetit gjatë fundjavave të ardhshme në përgjigje të një rritjeje të rasteve të variantit delta.

Më parë këtë javë, kryeministri britanik Boris Johnson shtyu datën për heqjen e kufizimeve në kontaktet shoqërore me katër javë tutje pasi qeveria raportoi mijëra raste të konfirmuara rishtas, kryesisht me variantin delta.

Merkel priti në një darke pune presidentin francez Emmanuel Macron, hera e parë që ka pritur një udhëheqës të huaj në Gjermani që nga viti i kaluar.

Macron tha se ishte e rëndësishme të ishe vigjilent në lidhje me variantin e ri dhe Bashkimi Evropian do të diskutonte në një samit të ardhshëm se si të harmonizohen më mirë kufizimet e udhëtimit gjatë pandemisë – diçka që blloku është përpjekur të bëjë më shumë se një vit pas fillimit të shpërthimit.

Përveç pandemisë, samiti i javës tjetër i BE-së do të trajtojë gjithashtu çështje të politikës së jashtme të tilla si marrëdhëniet e bllokut me Rusinë dhe Turqinë dhe të ardhmen e politikës së saj të përbashkët të mbrojtjes dhe sigurisë. /Gazeta Shneta/