Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’ia jepni foshnjës suaj për herë të parë

2018-08-23 në ora 20:51

Kur fëmija juaj është rreth gjashtë muaj, ju mund ta prezentoni atë me një shumëllojshmëri ushqimesh. Dhënia e fëmijës suaj një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar do të ndihmojë për të siguruar që ai ka vitaminat dhe vlerat ushqyese që ai ka nevojë të rritet.

Mundohuni të mos i jepni ushqimet e fëmijës suaj që janë të larta në sheqer ose kripë. Këto ushqime janë të ulëta në lëndët ushqyese që i nevojiten dhe është e lehtë për fëmijën tuaj që të plotësojë ato, duke lënë më pak hapësirë ​​për ushqim të shëndetshëm.

Nëse fëmija juaj merr një shije për ushqime me sheqer dhe të kripur, mund të jetë më e vështirë për ju ta bindni atë që të provojë opsionet e shëndetshme.

Pra cilat ushqime dhe pije duhet të kufizoni kur fëmija juaj rritet? Më poshtë është lista jonë e ushqimeve më të këqija. Ushqimi i gatshëm për të rriturit dhe fëmijët më të mëdhenj zakonisht kanë një përmbajtje të lartë kripe dhe sheqeri. Kjo i bën ato të papërshtatshme për foshnjat, transmeton Gazeta Shneta.

Bërja e të njëjtit ushqim në shtëpi mund të jetë më e shëndetshme dhe më e lirë. Çokollatat janë më pak të dëmshëm për dhëmbët e foshnjës sesa ëmbëlsirat, të tilla si karamele me gjalpë, pasi ato shpërndahen më shpejt.

Lëng frutash mund të tingëllojë si një opsion i shëndetshëm. Por është mirë të mos jepni lëng frutash për fëmijën tuaj, për të njëjtat arsye që ju duhet të shmangni pije të lëngshme dhe të buta./Gazeta Shneta/