Ushqimet që duhet patjetër t’i konsumoni gjatë shtatzanisë

2020-06-13 në ora 15:58

Gjatë shtatzanisë, ushqimet e shëndetshme sigurojnë përzierjen optimale të ushqyesve që kërkojnë fëmijët. Duke filluar në tremujorin e dytë, do t’ju duhen rreth 300 kalori shtesë në dietën tuaj çdo ditë.

Këtu janë disa nga ushqimet me zgjedhje për të shtuar dietën tuaj të shtatzanisë, duke bërë që ato kalori të llogariten duke siguruar një larmi lëndësh ushqyese.

Mish lope

Pse: Mishi lopës ka vitmina B6, B12, niacin, zink dhe hekur në forma shumë të përthitshme. Mishi i viçit është gjithashtu i pasur me kolinë i cili kërkohet për zhvillimin e trurit dhe fuqitë njohëse.

Fruta mali

Pse: Janë të mbushura me vitaminë C, kalium, folate, fibra dhe lëng. Manaferrat mbrojnë qelizat nga çdo dëm.

Brokoli

Pse: Folat, fibra, kalcium, lutein nxisin shikimin e shëndetshëm dhe kaliumin për ekuilibrin e lëngjeve dhe presionin normal të gjakut.

Djath

Pse: Djathi furnizon sasi të përqendruara të kalciumit, fosforit dhe magnezit për eshtrat dhe foshnjën tuaj, plus vitaminë B12 dhe proteina.

Vezë

Pse: Vezët furnizojnë standardin e artë të proteinave sepse ato sigurojnë të gjitha aminoacidet që ju dhe foshnja juaj duhet të lulëzojnë. Ato gjithashtu përfshijnë më shumë se një duzinë vitamina dhe minerale të tilla si kolina, luteina dhe zeaxanthin.

Qumësht

Pse: Është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit, fosforit dhe vitaminës D.

Lëng portokalli

Pse: Lëngu i portokallit me kalcium të shtuar dhe vitaminë D përmban të njëjtat nivele të këtyre lëndëve ushqyese si qumështi.

Salmon

Pse: Për proteinat, vitamina B dhe yndyrnat omega 3 zhvilojnë trurin dhe vizionin tek bebet.

Patate e ëmbël

Pse: Patatet e ëmbla paketojnë vitaminën C, folate, fibra dhe karotenoide. Ata gjithashtu furnizojnë kalium në sasi të mëdha. /GazetaShneta/