Ushqimet që duhet t’i hani pas lindjes

2018-06-06 në ora 11:45

Keni pasur shtatzëni të gjatë dhe jeni kujdesur që të hani sa më shëndetshëm? Kjo nuk duhet të ndalojë as pasi të keni lindur.

Tani duhet të hani më pak për të rikthyer formën e trupit, por të mos humbisni aspak nga vitamiat e duhura, njofton Gazeta Shneta.

  • Fruta dhe perime

  • Lloje të farërave

  • Proteina të dobëta, si mish peshku e viçi, ushqime soje

  • Qumështi – zgjidhni qumësht të skremuar ose me yndyrë të ulët

  • Zarzavate me gjethe

  • Hekur, sidomos nëse vuani nga simptomat e paslindjes

  • Vitamina C, e cila mund të ndihmojë në shërimin e plagëve për nënat që kanë lindur me prerje Cezariane