Ushqimet që duhet t’i shmangni gjatë shtatzënisë, lista e plotë me ushqime

2018-10-27 në ora 10:56

Ka disa ushqime që duhet të hiqni dorë ose të shkurtoni gjatë shtatzënisë, sepse ato mund të shkaktojnë helmim të ushqimit ose dëmtojnë fëmijën tuaj.

Djathrat që janë të pjekura në myk dhe djathrat e butë blu të dendura, të tilla si rokfort, nuk janë të sigurta për t’u ngrënë në shtatzëni. Gjithashtu drejtohuni nga djathrat e butë të paspecifikuar, të tilla si ato të bëra nga qumështi i deleve, pasi këto mund të përmbajnë baktere të listerës.

Listeria mund të shkaktojë një infeksion të quajtur listeriosis që mund të dëmtojë fëmijën tuaj.

Përveç nëse vezët që dëshironi të hani, kanë një vulë të kuqe të vendosur në lëvozhgë, ju duhet të shmangni ngrënien para. Nëse nuk jeni të sigurt nëse vezët që doni të hani janë të sigurta, gatuani ato derisa të verdha dhe e bardha janë të qëndrueshëm, transmeton Gazeta Shneta.

Kjo do të shkatërrojë çdo baktere të salmonelës. Mos hani peshk të papërpunuar ose molusqe të papërpunuara, të tilla si oisters kur jeni shtatzënë, pasi ajo mund të shkaktojë helmim me ushqim.

Kufizoni sasinë tuaj të kafeinës në 200mg në ditë. Kjo është sa dy filxhanë kafeje të çastit, një filxhan kafeje të përgatitur, dy kupa me çaj, ose pesë kanaçe kola nënjë ditë.

Pirja e shumë kafeinës në baza të rregullta në shtatzëni ka qenë e lidhur me abortimin dhe foshnjat që kanë një peshë të ulët lindjeje./Gazeta Shneta/