Vajza 11 vjeçare lindë fëmijën që dyshohet të ketë mbetur shtatzënë me vëllanë e saj 14 vjeçar

2018-02-06 në ora 09:59

Një vajzë 11-vjeçare ka lindur një djalë të ngjizur nga vëllai i saj 14-vjeçar në Spanjë, policia ka zbuluar. Fëmija lindi në spitalin Virgen de la Arrixaca në qytetin e Murcia në Spanjën jug-lindore të premten pasi u pranua me ‘dhimbje stomaku’ në spital rapoton Daily Mail transmeton Gazeta Shneta.

Zyrtarët e thirrur për të hetuar identitetin e babait zbuluan se ishte vëllai më i madh i fëmijës, nëna e të cilit është një emigrante boliviane. Burimet pranë rastit thanë se vëllai ishte 13 vjeç kur motra e tij mbeti shtatzënë dhe nuk do të përballet me ndonjë procedurë penale sipas ligjit spanjoll, sepse ai është nën moshën e përgjegjësisë penale.

Vajza dhe prindërit e saj pohojnë se nuk ishin në dijeni të shtatzënisë dhe se ata shkuan në spital duke besuar se ajo kishte një problem serioz të zorrëve, sipas raporteve lokale. Fëmija u pranua në spitalin në Murcia kur prindërit thanë se kishte ‘dhimbje stomaku’. Por vajza 11-vjeçare lindi një djalë që shkaktoi një hetim të policisë.

Testet e ADN-së tani do të zhvillohen për të konfirmuar pretendimet e familjes se kush është babai i fëmijës. Shefi i Autoritetit Rajonal të Shëndetit Manuel Villegas e përshkroi rastin si ‘absolutisht të jashtëzakonshëm’.

Ai shtoi: ‘Ne duhet të presim tani. Hetimet janë duke u zhvilluar dhe kur gjithçka është sqaruar, ne do të shohim se çfarë ka ndodhur dhe nëse mund të ndihmojmë në një farë mënyre ‘. Raportet lokale thanë se nuk kishte prova për të sugjeruar se dy vëllezërit e motrat nuk kishin pasur marrëdhënie seksuale. Si nëna dhe foshnja thuhet se janë ‘në gjendje të mirë’ në spitalin Virgen de la Arrixaca në Murcia. / Gazeta Shneta