Varianti i fundit i zbuluar COVID në Luizianë të SHBA-së, vazhdon të jetë nën monitorim

2021-10-18 në ora 22:32

Ekspertët kanë zbuluar një variant të SARS-CoV-2 të quajtur B.1.630 në Luiziana (SHBA).

Shkencëtarët e zbuluan atë nga dy mostra të mbledhura në kryeqytetin Baton Rouge, shkruan Medical News Today përcjell Gazeta Shneta.

B.1.630 u zbulua për herë të parë në Shtetet e Bashkuara në muajin mars 2021, dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) aktualisht e klasifikon atë si një variant nën monitorim.

Deri më sot, varianti është gjetur në 79 mostra në të gjithë SHBA -të. Megjithatë, sipas një njoftimi për shtyp nga LSU Health Shreveport, varianti “përmban mutacionin E484Q, i cili mund të ndihmojë virusin të shpëtojë nga sistemi imunitar i bartësit dhe të çojë në infeksion.”

Dr. Krista Queen, drejtoreshë e gjenomikës virale në LSU Health Shreveport, thotë se:

“Edhe pse mbizotërimi i këtij varianti është i ulët, ne do të vazhdojmë ta mbajmë nën kontroll atë dhe të shikojmë për çdo ndryshim ose nëse ai fillon të rritet.” /Gazeta Shneta/