Zbulohet vendi me zemrat më të shëndetshme në botë

2017-03-18 në ora 13:11

Është zbuluar vendi i cili ka popullin me zemrat më të shëndetshme në botë, e ky vend është Tsimane, në pyjet e Bolivisë, transmeton Gazeta Shneta.

Family

Hulumtuesit thonë që për ta ishte e pabesueshme, por megjithatë hulumtimet e tregojnë këtë, zemrat e tyre nuk kanë asnjë arterie të bllokuar.

Tsimane ka rreth 16,000 banorë, peshkatar, fermer, gjuetar etj, ndërsa mënyrë e jetesës së tyre është e ngjashme me qytetërimin e mijëra viteve më parë.

Ata ushqehen me derra të egër, me peshqit ë ujërave të ëmbla, hanë shumë fruta, oriz, misër dhe patate të ëmbla, e sigurisht banania është e preferuara e tyre.

Banana

Fizikisht, ata janë shumë aktiv, pasi edhe personat mbi 60 vjeç vazhdojnë të ecin shpejtë.

Shkencëtarët skanuan zemrat e 705 banorëve tsimanezë. Në moshën 45 vjeç, pothuajse asnjëri prej tyre nuk kishte shenja të bllokimit të arterieve, ndërkohë që 25% e amerikanëve i kanë.

Hunter

Në moshën 75-vjeçare, 2/3 e kësaj popullsie nuk kishin arterie të bllokuara, krahasuar me pjesën më të madhe të amerikanëve.

Gjithashtu, çka i bënë këta njerëz edhe më të shëndetshëm është se një numër shumë i  vogël i tyre pinë duhan. /Gazeta Shneta/