205 raste pozitive sot, prej tyre 111 raste vetëm në këtë komunë

2020-10-26 në ora 15:07

IKSHPK-ja ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë identifikuar 205 raste pozitive me covid-19.

Në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë tre viktima si pasojë e covid-19 (1 rast Spitali i Përgjithshëm Pejë, Spitali i Përgjithshëm Prizren dhe Spitali i Përgjithshëm Gjakovë), kurse 62 pacientë janë shëruar shkruan GazetaShneta.

“Numri total i rasteve pozitive është 18.148 raste nga 88.090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 666 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 62 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.150 raste”, thuhet në njoftimin e fundit.

Gjatë kësaj periudhe, nga 205 raste të identifikuara në tërësi, 111 prej tyre janë regjistruar në kryeqytet.

Ndërkohë, komunat tjera me raste pozitive janë: komuna Gjilan 18 raste, komuna Gjakovë 13 raste, komuna Ferizaj 10 raste, komuna Pejë 10 raste, komuna Fushë Kosovë 6 raste, komuna e Lipjan 6 raste, komuna Obiliq 6 raste, komuna Kllokot 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Kamenicë, Rahovec dhe Skenderaj.

Aktualisht, vendi ynë po përballet me 2,332 raste aktive./GazetaShneta/