‘Bebi im katër muajsh ishte në gjumë në krahët e mi kur ndaloi së marruri frymë’

2017-05-25 në ora 16:38

Ebony po shijonte momente paqësor e shtrirë në shtrat duke mbajtur djalin e saj katërmuajsh Sonny.

“Ai ishte në gjumë përderisa unë isha në telefonin tim”, tregon mamaja për Kidspot.

Por brenda një kohe të shkurtur, ajo ishte duke jetuar një makth surreal, transmeton Gazeta Shneta.

“Partneri im sapo kishte dalë nga puna, ndërsa djali im bëri një zhurmë të çuditshme kështu që unë shikova poshtë dhe ai kishte të vjella që dilnin nga hunda. Sytë e tij u mbërthyen dhe ai nuk po bënte ndonjë zhurmë, kurriza e tij ishte plotësisht e harkuar dhe ai filloi të panikohet. ”

Mami i shqetësuar menjëherë filloi t’i japte ndihmën e parë.

“Unë u hodha nga shtrati, e shtrëngova mbi krahun tim dhe fillova ta godisja në shpinë duke menduar se po i zinej fryma. Atij iu morr fryma për rreth 10 sekonda dhe u kthye në ngjyrë blu”, shpjegon ajo.

Ishte në atë fazën ku Ebony mendonte se djali i saj do të vdiste në krahët e saj.

“Unë isha duke e shikuar djalin tim ndërkohë që po e godisja kurrizin e tij duke shikuar fytyrën e tij blu.”

Ajo gjithashtu nuk do ta harrojë kurrë shprehjen e pafuqishme në fytyrën e djalit të saj, teksa po u mundonte të merrte ajër.

“Pamja në fytyrën e tij ndërsa ai po përpiqej të merrte frymë ishte sikur ai po thoshte ‘më ndihmo, mama’. Unë nuk kisha asnjë mundësi ta ndaloja atë dhe të bëja asgjë, sepse isha e frikësuar dheu përqendrova në thirrjen e një ambulance.”

Pastaj partneri i saj erdhi me shpejtësi, dhe kështu e thirri ambulancën.

Pas pesë orësh në spital – Sonny iu dha leja të shkonte në shtëpi.

“Ai morri dy shishe qumësht dhe u zgjua i lumtur dhe i buzëqeshur. Diagnoza ishte episod apnoje.” tregoi ajo

Infermierja tha për Ebony se ishte mjaft e zakonshme dhe diçka që mund të ndodhë shumë lehtë tek foshnjat pas ushqimit.

“Qumështi nga ushqimi i tij u përpoq të hynte në valvulën e tij, duke shkaktuar një vrull në valvul, i cili ndalon qumështin të hyjë në anën tjetër, por gjithashtu ndalon edhe frymëmarrjen.” tregonte infermerja.

“Infermierja tha se kjo është një nga ato gjëra që mund të ndodhin përsëri ose nuk do të përsëritet më. Unë jam shumë, shumë mirënjohëse që ai është ende këtu me ne!” thoshte nëna e tronditur./Gazeta Shneta/