Dentisti nga Alaska, i cili nxori dhëmbin e një pacienti duke qenë në ‘hoverboard’, u dënua me 12 vjet burg

2020-09-18 në ora 16:20

Një ish-dentist i cili u filmua duke nxjerrë dhëmbin e një pacienti ndërsa qëndronte në një hoverboard është dënuar me 12 vjet burg, sipas një deklarate nga Departamenti i Ligjit të Alaskës.

Seth Lookhart, 35 vjeç, u dënua me 46 akuza krimi dhe kundërvajtje në janar, duke përfshirë mashtrimin e ndihmës mjekësore, skemën e mashtrimit, praktikën e paligjshme të stomatologjisë dhe rrezikimin e pamatur shkruan CNN përcjell Gazeta Shneta.

Gjykatësi i Supremes të Anchorage, Michael Wolverton, dënoi ish -dentistin Lookhart të hënën për të kryer 20 vjet burg me tetë vite të suspenduara, thuhet sipas deklaratës.

Kjo do të thotë që Lookhart do të shërbejë 12 vjet pas hekurave. Ai gjithashtu nuk mund të praktikojë stomatologji gjatë 10 viteve të lirimit me kusht.

Lookhart kërkoi falje për veprimet e tij ndërsa lexoi nga një deklaratë e përgatitur:

“Duke parë nga e kaluara, nuk mund të them saktësisht se kur fillova të shkoj jashtë kursit (fushës time),” tha ai.

“Ndërsa nuk dyshoj se isha në gjendje të bëja kujdes dhe të lehtësoja dhimbjen për shumë njerëz që ishin në nevojë të jashtëzakonshme, unë gjithashtu e di se duhej të kisha mbajtur disiplinë dhe fokus më të mirë ndërsa shërbeja tek një bazë pacientësh që unë i doja”.

Në dënim, gjykatësi wolverton tha në lidhje me rastin se: “Unë mendoj se ajo që bëtë ishte kaq e egër, narciziste dhe e çmendur. Kështu që unë ju fal për të gjitha këto, por ka padyshim një mësim me çmim të lartë që do të duhet të mësoni”- përfundoi ai. /Gazeta Shneta/