Gjashtë viktima brenda 24 orëve, në mesin e tyre dy persona të moshës 50 vjeçare

2021-01-24 në ora 15:13

Pak qaste më parë, Instituti Kombëtar ka njoftuar se nga 1,618 testime të kryera janë konfirmuar 392 raste pozitive me Covid-19.

Fatkeqësisht, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë gjashtë pacientë, si pasojë e përkeqësimit të gjendjes shëndetësore nga Covid-19 shkruan GazetaShneta.

Në mesin e gjashtë viktimave janë dy persona të moshës 51 dhe 57 vjeçare.

“Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (72 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Mitrovicë 1 rast (83 vjeç), Prishtinë 1 rast (73 vjeç), Viti 1 rast (51 vjeç), Vushtrri 1 rast (62 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 58.088 raste nga 219.760 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.456 raste të vdekjes”, thuhet në njoftimin e fundit të IKSHPK-së.

Përgjatë kësaj periudhe janë shëruar 222 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 50,953.

Aktualisht, vendi ynë po përballet me 5,679 raste aktive./GazetaShneta/