Gjermani, varianti britanik është identifikuar në 40% të rasteve me Covid-19

2021-03-05 në ora 17:14

Gjermania aktualisht është duke përjetuar një rritje të dukshme të rasteve si pasojë e identifikimit të varianit britanik.

Sipas kreut të Agjencisë së Shëndetit Publik të vendit, Dr.Lothar Wieler, varianti britanik është zbuluar në 40% të infeksioneve të reja në Gjermani shkruan CNN, transmeton GazetaShneta.

Varianti përfaqësonte vetëm 6% të rasteve të reja në Gjermani, vetëm katër javë më parë, por së shpejti mund të bëhet lloj dominues në vend, sipas Wieler.

“Është e pabesueshme që varianti britanik do të jetë varianti mbizotërues në Gjermani dhe pastaj do të jetë edhe më e vështirë për të mbajtur virusin nën kontroll, sepse B.1.17 është më ngjitës dhe më i rrezikshëm për të gjitha grupmoshat”, tha ai.

Në 24 orët e fundit, Gjermania raportoi 10,580 raste pozitive me Covid-19./GazetaShneta/