Hospitalizimet për Covid-19 po bien, por janari ka qenë muaji më i rëndë i pandemisë

2021-02-01 në ora 21:24

Për herë të parë në gati dy muaj, më pak se 100.000 amerikanë janë të shtruar në spital për Covid-19.

Shtetet e Bashkuara këtë të dielë raportuan 95.013 shtrime në spital në Covid-19, sipas të dhënave të fundit, shkruan CNN, përcjell Gazeta Shneta.

Megjithatë, muaji janar ka qenë muaji më vdekjeprurës i pandemisë: Të paktën 95.245 njerëz vdiqën nga Covid-19 në këtë muaj, duke tejkaluar gjithsej 77.486 vdekje të muajit dhjetor, sipas Universitetit Johns Hopkins.

“Unë mendoj se gjashtë javët ose dy muajt e ardhshëm do të jenë të përafërt dhe se mund të kemi edhe 100.000 ose 150.000 vdekje të tjera” në Amerikë, u shpreh Dr. Paul Offit nga FDA.

Andaj ekspertët e shëndetit po u kërkojnë të gjithë amerikanëve që të dyfishojnë maskat dhe të mbajnë distancën e tyre nga të tjerët.

Ndërsa prodhuesit dhe zyrtarët e vaksinave përpiqen të vaksinojnë më shumë amerikanë, ata po luftojnë kundër përhapjes së llojeve shumë ngjitëse të koronavirusit që tani më janë në SHBA. /Gazeta Shneta/