Mot i butë dhe kryesisht me diell, javën e ardhshme sërish ftohtë

2017-11-24 në ora 07:11

 

Pas motit të ftohtë që mbajti në fillim të javës, nga sot fusha anticiklonike dhe masa të ngrohta ajrore do të fillojnë të fuqizohen mbi pjesën më të madhe të Europës qëndrore dhe lindore.

Nën këto kushte në ditët në vijim do të mbajë mot më i butë dhe kryesisht me diell. Në vise të ulëta në mëngjes mund të ketë mjegull dhe ngricë. 

Temperaturat maksimale në ditët e ardhshme do të rriten mbi vlera mesatare duke u sillur nga 10C deri në 12C, e ato minimale -1C deri 1C, ndërsa në fillim të javës maksimalet parashihet të zbresin në 5C.

Era do të fryejë lehtë, kryesisht nga jugu-juglindja 1-5m/s.

Shtypja atmosferike do të rritet mbi vlera normale.