Parashikimi i motit, ndryshim temperaturash këtë javë

2017-07-03 në ora 07:05

Dita e sotme pritet të jetë me mot të freskët dhe shi, ndërsa nga nesër pritet te rikthehet moti më i nxehtë.

Sipas një njoftimit të Prishtina Weather, temperaturat minimale do të sillen nga 10C deri në 14C, e maksimalet nga 19C, që pritet të zbresin nesër, gradualisht do të rriten deri në 30C, ditën e premte, shkruan GazetaShneta.

“Pas ditëve me vapë afrikane, gjatë ditës së sotme mbi vendin tonë pritet të depërtojë një turbullirë nga Atlantiku me masa të ftohta ajrore, që në orët e pasdites dhe mbrëmjes do të sjellin kushte për reshje lokale shiu me bubullima.

Vende-vende reshjet mund të jenë më intenzive, e nuk përjashtohet mundësia edhe për breshër. Të hënën e parë, të muajit korrik, pritet të mbajë mot i freskët, kryesisht me vransira, vende-vende me reshje lokale shiu dhe mundësi për bubullimë.

Nga dita e martë fusha me presion të lartë do të shtrihen mbi rajon dhe do të sjellin përmirësim të motit, me intervale më të gjata me diell dhe mot të ngrohtë”, thuhet në njoftim.

Temperaturat minimale do të sillen nga 10C deri në 14C, e maksimalet nga 19C, që pritet të zbresin nesër, gradualisht do të rriten deri në 30C, ditën e premte.

Do të fryejë erë mesatarisht e fuqishme nga veriperëndimi-veriu 4-11m/s.

Shtypja atmosferike gradualisht do të rritet mbi vlera normale./GazetaShneta/