Shenjat që tregojnë se jeni dehidruar

2018-06-06 në ora 10:02

Kur duhet të dini se nuk po pini ujë mjaftueshëm?

Dehidrimi ndodh kur trupi i juaj nuk ka sasinë e ujit që i nevoitet. Është normale të humbisni ujë nga trupi çdo ditë me anë të djersës, urinës e madje edhe gjatë frymëmarrjes, njofton Gazeta Shneta.

Por, sasia më e madhe humb me anë të:

 • Etheve
 • Diarresë
 • Vjelljes
 • Djerrësitjes së tepruar
 • Urinimit shumë të shpeshtë

Ujin që e humbisni mund të mos e zëvendësoni sepse:

 • Jeni të zënë dhe harroni të pini mjaftueshëm
 • Nuk e vëreni se jeni të etur
 • Nuk ju pihet sepse keni pezmatim të fytit ose gojës, ose keni dhimbje barku

SIMPTOMAT

Simptomat e dehidrimit të lehtë janë:

 • Etje
 • Goja e tharë
 • Nuk urinoni mjaft
 • Urinë e verdhë e errët
 • Lëkurë e thatë
 • Kokëdhimbje
 • Shtrëngim muskujsh

Simptomat e dehidrimit të rëndë:

 • Nuk urinoni ose keni urinë shumë të errët
 • Lëkurë shumë e thatë
 • Keni marramendje
 • Rrahje e shpejtë e zemrës
 • Sytë me gropa
 • Keni gjumë, mungesë të energjisë, jeni të hutuar dhe të irrituar
 • Ju bie të fikët

Simptomat për bebet dhe fëmijët e vegjël ndryshojnë nga ato të të rriturve:

 • Gojë dhe gjuhë e thatë
 • Qajnë pa lot
 • Pelena të thata për 3 orë
 • Sytë në gropë
 • Të përgjumur, mungesë energjie dhe irritim

Evitoni këto duke pirë sa më shumë ujë dhe duke konsumuar ushqime sa më të lëngshme./GazetaShneta