Sir Alex Ferguson: Ish trajneri i Manchester United nuk ka më nevojë për kujdes intensiv

2018-05-09 në ora 19:25

Sir Alex Ferguson nuk ka më nevojë për kujdes intensiv pas operacionit urgjent të shtunën për një hemorragji të trurit, njoftoi Manchester United.

Ferguson, 76 vjeç, do të vazhdojë rehabilitimin e tij si një spital në Salford Royal Hospital.

Skocezi u pensionua nga klubi ku ishte menaxher i United në maj 2013 pasi fitoi 38 trofe gjatë 26 viteve në detyrë.

“Familja e tij është tronditur nga niveli i mbështetjes”, shtoi klubi

Familja vazhdon të kërkojë privatësinë “jetike” pasi Ferguson hyn në fazën e ardhshme të rimëkëmbjes së tij.

Ai u pa për herë të fundit në publik në Old Trafford muajin e kaluar kur ai u takua me shefin e Arsenalit Arsene Wenger me një trofe përkujtimor.

Menaxheri më i suksesshëm në historinë e futbollit britanik, trofet e Fergusonit në Old Trafford përfshijnë 13 tituj Premier League, dy kurora të Ligës së Kampionëve, pesë FA Cup dhe katër Kupat e Ligës.

Ferguson shkëlqyeshëm fitoi Tripleten e Premier League, FA Cup dhe Ligën e Kampionëve në vitin 1999.

Një mori menaxherësh të Premier Ligës, përfshirë Wenger dhe Pep Guardiola të Manchester Cityt, dërguan urimet e tyre gjatë fundjavës për Ferguson.

Wenger e përshkroi Fergusonin si “një njeri optimist” me Guardiolan duke thënë se përkrahjet e tyre ishin edhe me gruan e Fergusonit, Cathy dhe pjesën tjetër të familjes së tij.

Ai u bë menaxher i United në nëntor të vitit 1986, pas betimit në krye të Skocis, Aberdeen dhe St Mirren. /Gazeta Shneta/